Horsko pevanje

Ako volite da pevate, što uopšte ne mora da se vezuje za vaš talenat ili nivo prethodne obuke, već prosto i samo želite da pevate i to svim srcem, tada je horsko pevanje najbolji izbor za vas. Mnogi ljudi provode godine svog života radeći i posvećujući se porodici, a onda se nađu u nekom periodu kada se od njih ne zahteva ništa odgovorno ili vremenski zahtevno, i počnu da tuguju što ranije u svom životu nisu ispunili neke snove. U toj situaciji baš mnogi snovi postaju finansijski nedostižni, ali zarad želje za pevanjem ne treba da tugujete, već samo da pronađete grupu ljudi koja deli vaše težnje i interesovanja.

U slučaju da ste mladi, to jest još uvek idete u osnovnu ili srednju školu, tada možete da se pridružite horovima pri muzičkim školama i računajte tada da ćete svoja subotnja prepodneva provoditi u školskim salama učeći od najboljih profesora muzike. I to pohađanje samog hora ne mora nužno da bude vezano za upis u muzičku školu, već ćete dolaziti kao pridruženi član (pikavippi ilman luottotietoja). Neke klasične osnovne škole imaju i školske sekcije horskog pevanja i najbolje je da se raspitate koja škola u vašem kraju izvodi ovo i želi da vas priključi.

A ako imate od otprilike dvadeset do devedeset godina starosti pred vama je nekoliko opcija. Ako ste finansijski spremni da platite privatne časove uvek možete da angažujete profesionalca da vas uči opersko, narodno ili pop pevanje. Časovi mogu da budu individualni ili u manjim grupama pri takozvanim radničkim univerzitetima. Ali ako niste pri novcu, a imate jaku želju, tada možete da posetite nekoliko kulturno umetničkih društava i prijavite se za audiciju za člana hora. Njihovi kriterijumi nisu toliko visoki kao za muzičke škole ili akademije, ali ipak postoje. Ukoliko prođete audiciju davaćete nekoliko sati svog života nedeljno na redovne probe hora i upoznaćete mnoštvo sjajnih novih prijatelja usput. U slučaju da vaše kulturno umetničko društvo nastupa po državi ili svetu, počećete intezivno i da putujete, i svakako da se osećate kao zvezda.

Ako ne uspete da prođete audiciju, nemojte padati duhom, jer ćete utočište pronaći u crkvi. Mnoge naše crkve imaju mešovite horove, ne samo po polu, već i po uzrastu, i tada ćete moći da se družite sa svojim malim i velikim novim prijateljima. Nećete baš uvek pevati poskočice, ali crkvena muzika ume da bude božanstveno inspirativna po duh i dušu, i što je još važnije vođa hora je obično neko ko je muzički obrazovan i ko je više nego zainteresovan da vam pomogne da naučite pravilne tehnike pevanja.

Pored standardnih crkvenih horova, u Beogradu postoji i Crnačka gospel crkva pod imenom “Iskupljenička crkva” i tu ćete imati priliku da uvežbate i čuveno gospel pevanje. Pored svih ovih opcija potrebno je samo da se odlučite za onu koja vam najviše odgovara i da ste svesni da ljudi stiču snagu i inspiraciju najbrže kada pevaju zajedno. Nemojte samo svoje penzionerske dane provoditi u gledanju televizije, pokrenite se i upoznajte neke nove buduće prijatelje. Inspirišite dušu, a ozdravite telo i napunite se energijom, pevajući zajedno.

Više pročitajte www.superlaina.com.